سه‌شنبه 24 بهمن‌ماه سال 1391 ساعت 18:15

بسم الله الرحمان الرحیم.

قرار است امشب ساعت هشت شب، دکتر سیدمصطفی آزمایش و بهروز سرشار و یک مهمان دیگر، در برنامه ی «لبخند + درود بر شما از واشنگتن تا تهران» شرکت کنند، و موضوع برنامه، مقابله ی حکومت ایران با صوفیان و درویشان است. می دانستم دکتر سیدمصطفی آزمایش درویش است، و دیده ام موعظه های نسبتاً خوب هم انجام می دهد. بهروز سرشار را می شناختم، در این حد که می دانستم ایشان از بنیان گذاران جودو در ایران است. اما نمی دانستم صوفی و درویش هم هست. (قاعدتاً اگر ایشان صوفی و درویش نباشد، ایشان را به این برنامه دعوت نمی کنند.)

***

من در چند ماه گذشته به طور جداگانه برای آقای دکتر سیدمصطفی آزمایش و آقای بهروز سرشار (Behrooz Sarshar) پیغام گذاشتم در فیسبوکشان. این درویشان و صوفیان عزیز، هیچ کدامشان حتا جواب سلامم را ندادند.

***

آیا جامعه ای که دچار سقوط اخلاق و مصیبت بی اخلاقی شده باشد، صوفیان و درویشانش از این مصیبت در امان هستند و رفتارهای بی اخلاقی نمی کنند؟ آیا فقط آخوندها هستند که انتقادها به تعدادی از آنها، درست است و «عالم بی عمل» هستند؟ به نظرم، نباید ساده باشیم. و البته نمی گویم آسیبها و اشکالات اعضای محترم جامعه ی روحانیت، خصوصاً در اوضاع اجتماعی و سیاسی ی کنونی ی ایران، با آسیبها و اشکالات اعضای محترم جامعه ی درویشان و صوفیان، برابر است. آن کجا! این کجا!

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo